جزئیات خبر

متوازن کردن خدمات در حاشیه شهر/ پروژه‌های نیمه تمام تکمیل می‌شوند

متوازن کردن خدمات در حاشیه شهر/ پروژه‌های نیمه تمام تکمیل می‌شوند-سید عبدالله ارجائی شیرازی

متوازن کردن خدمات در حاشیه شهر/ پروژه‌های نیمه تمام تکمیل می‌شوند

شهردار مشهد ضمن اشاره به لزوم متوازن کردن خدمات در حاشیه شهر، گفت: همچنین پروژه‌های نیمه تمام نیز تکمیل می‎شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، "سید عبدالله ارجائی" در برنامه زنده تلویزیونی اشاره خراسان رضوی اظهار کرد: ۴۰۰ هکتار اراضی پادگان لشکر۷۷ در اختیار شهر قرار گرفت و مابقی آن در مالکیت آستان قدس و ارتش باقی می‌ماند.

بهره‌برداری از فاز اول بوستان جهان‌شهر

وی ادامه داد: در قسمت شمالی ۵۱ هکتار پارک جنگلی به مردم تعلق می‌گیرد که فاز اول حدود یک ماه و نیم دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و کل پروژه در چهار فاز خواهد بود. ۱۵ هکتار فضای فرهنگی نیز مانند موزه عبرت و موزه‌هایی با قدمت بیش از صدسال در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

شهردار مشهد افزود: زمین ورزشی موجود در اراضی پادگان پس از اتمام قراردادش با بخش خصوصی، در اختیار مردم قرار می‌گیرد، میدان پرچم نیز در شب عید غدیر و ماه محرم در اختیار مردم بود و در ماه صفر نیز در اختیار آنان خواهد بود، در این مجموعه پارکینگ نیز داریم که در آینده تبدیل به پارکینگ چند سطحی خواهد شد.

ارجائی بیان کرد: در این مجموعه سه معبر بازگشایی‌شده و دو معبر دیگر مانده است که امیدواریم به‌زودی این دو مسیر نیز بازگشایی شود.

وی عنوان کرد: جهت سهولت تردد به بهشت رضا، سازه عوارضی اتوبان شهید شوشتری برداشته شد اما مقرر بود برای رفتن به آرامستان، عوارضی دریافت نشود‌. این آزادراه سه دوربین دارد و تصمیم بر این بود اگر هر سه دوربین پلاک خودرو را ثبت کند مبلغ کامل دریافت شود و اگر تنها یک دوربین پلاک را خواند، هیچ هزینه‌ای اخذ نشود زیرا مبنای ما تسهیل آمدوشد مردم بود که امیدواریم این وعده اتفاق بیفتد.

30 دستگاه میدل باس وارد ناوگان می‌شود

شهردار مشهد اضافه کرد: تعدادی از اتوبوس‌ها که امکان نصب کولر نداشتند و ۷۰ دستگاه اتوبوس به خاطر منقضی شدن تاریخ مخزن گاز از رده خارج شد اما ۸۳ دستگاه اتوبوس نو خریداری و وارد ناوگان شد، ۲۷ دستگاه نیز به‌صورت کامل بازسازی‌شده و وارد خط شد،۳۰ دستگاه میدل باس نیز خریداری‌شده و امیدوارم در کمتر از یک ماه آینده وارد خط شوند.

ارجائی تصریح کرد: ۱۸۶ اتوبوس در چهار سال گذشته وارد ناوگان شده است، در یک سال گذشته ۱۱۰ دستگاه وارد خط شد اما به سه هزار دستگاه اتوبوس نیاز داریم تا مردم در اتوبوس راحت باشند.

30 واگن وارد ناگون قطار شهری می‌شود

وی گفت: در مترو طراحی خوبی انجام‌شده و امیدوارم با تأمین منابع، فاز یک خط سه که حدود 5 کیلومتر و 500 متر است، تا پایان سال ۱۴۰۳ در اختیار مردم قرار گیرد. دو ماه دیگر نیز تونل شرقی به پایان می‌رسد و تونل غربی را از سمت قاسم‌آباد شروع خواهیم کرد. ۶ رام قطار و ۳۰ واگن نیز تاکنون تأمین‌شده که تا دو ماه دیگر به خط دو وارد می‌شود. درمجموع هر کیلومتر مترو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد برای همین برخی از دوره‌ها و شهرها، بودجه مترو را به روی زمین می‌آوردند تا دیده شود.

احداث پروژه‌های پیشران توسعه در حاشیه شهر

شهردار مشهد اظهار کرد: اختلاف قیمت مسکن در نقاط برخوردار و نقاط حاشیه شهر چقدر است؟ در برخی موارد حدود ۱۰ برابر است! با بسته معیشتی نمی‌توان این اختلاف را رفع کرد، باید اختلاف پایین‌شهر را با بالا شهر کم کنیم؛ این امر با بازآفرینی و ایجاد سرانه‌های خدماتی، احداث پروژه‌های پیشران توسعه، بیمارستان، پارک، فضای سبز و... محقق می‌شود.

ارجائی ادامه داد: چهارشنبه بولوار بصیرت در ورودی شهرک شهید رجایی بازگشایی می‌شود، با این اتفاق خیابان‌هایی که پیشتر به زمین‌های آستان قدس برخورد کرده و بن‌بست می‌شدند، به یکدیگر متصل شده و ارزشمند خواهند شد. به همین دلایل به دنبال این هستیم که راه باز شود زیرا اقتصاد مردم تحت تأثیر قرارگرفته و زمین‌ها به نفع مردم تغییر قیمت پیدا می‌کنند.

وی افزود: برخی از مناطق بیش از ۲۰ سال است که منتظر طرح تفصیلی هستند. دو پهنه از شهر پس از سال‌ها طرح تفصیلی آن ابلاغ‌شده است مثلاً در اطراف حرم مردم به‌خوبی به خاطر دارند که مهروموم‌ها زمان برد. اما پنج پهنه‌ باقیمانده تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و طرح آن ابلاغ می‌شود.

پرداخت مطالبات پیمانکاران

شهردار مشهد بیان کرد: ۳۰ درصد پول بانک‌ها، مطالبات پیمانکاران در سال‌های ۹۸ و ۹۹ و نزدیک به 60 درصد مطالباتشان در سال 1400 پرداخت‌شده است.

ارجائی عنوان کرد: در دهه پایانی ماه صفر شهرداری تمام اماکنی که در اختیار دارد را در اختیار زائران قرار خواهد داد، در عید نوروز نیز همین کار را انجام دادیم اما به مشهدی‌های بزرگوار می‌گویم تا شما وارد نشوید و مشارکت فعال نداشته باشید هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد لذا از شما می‌خواهم به زائران، مخصوصاً زائران پیاده کمک کنید.

1500 میلیارد تومان سزمایه‌گذاری داخلی در پروژه‌های شهری

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران داخلی وارد پروژه‌های شهری شده‌اند و تاکنون هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و پروژه‌ها کلنگ زنی شده است. ۷۰ درصد سرمایه را این افراد آوردند و ۳۰ درصد را شهرداری تأمین کرده است؛ این اعتماد به مدیریت شهری در این وضعیت اقتصادی اتفاق بزرگی است. خوشبختانه پروژه‌های متوقف‌شده دوباره شروع به فعالیت کردند و چند پروژه در مرحله عقد قرارداد است.

شهردار مشهد تصریح کرد: در حوزه سرمایه‌گذاران خارجی نیز با برخی از شهرها به توافق رسیده‌ایم اما مشکل قانونی داریم و آن این است که آیا شهرداری‌ها می‌توانند این قراردادها را منعقد کنند یا نه؟! با مسئولین ملی در مجلس و دولت و دستگاه قضایی در حال گفتگو هستیم تا بتوانیم این اجازه را بگیریم. لایحه‌ای نیز در شورای شهرداریم که شرکتی بتواند خدمات فنی و مهندسی را صادر کند اگر این اتفاق رقم بخورد نیز می‌توانیم از سرمایه‌گذاران خارجی استفاده کنیم و صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

ارجائی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم ابتدا پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برسانیم و بعدازآن پروژه‌های جدید (بعد از اتمام مطالعات) آغاز کنیم. در حال پرداخت بدهی پروژه‌های نیمه‌تمام و هزینه‌های تکمیل آن هستیم. پروژه‌های دیگری نیز مثل تقاطع آزادگان وجود دارد که باید به‌طور کامل انجام شود.

وی ضمن اشاره به اینکه الیت از ۳۸ خیابان شهر جمع‌آوری شد، درباره اتوبوسرانی بیان کرد: در طرح اتوبوس ارزان‌قیمت، می‌خواهیم ناوگان محدوده‌های منفصل شهری را رایگان در اختیار مردم بگذاریم. اما رایگان شدن آن‌ها دارای تبعاتی است. از چهار خط آزمایشی در این طرح، بازخورد ۳خط مثبت بود و خطی که موفق نبود جمع‌آوری شد.

شهردار مشهد گفت: تلاش می‌کنیم در تمامی بوستان‌هایی که مستعد هستند بوستانی برای بانوان قرار دهیم بوستان‌هایی را مثل حجاب مستقل برای بانوان می‌خواهیم که به‌زودی کلنگ خواهند خورد.

ارجائی با تأکید بر اینکه یکی از اتفاقات یک سال اخیر، رشد سه برابری خدمات هوشمند جمع‌آوری پسماند بوده است، درخصوص جمع‌آوری معتادین متجاهر نیز گفت: برای جمع‌آوری معتادین متجاهر دستگاه متولی وجود دارد اما بودجه آن کفاف نمی‌دهد لذا با اجازه شورای شهر به آن دستگاه کمک مالی می‌کنیم تا معتادین متجاهر جمع‌آوری شوند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

پر کردن تمامی فیلدها الزامی است!

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0