جزئیات خبر

شهرداری مشهد هاب فناوری اطلاعات و ارتباطات است

شهرداری مشهد هاب فناوری اطلاعات و ارتباطات است-سید عبدالله ارجائی شیرازی

شهرداری مشهد هاب فناوری اطلاعات و ارتباطات است

شهردار مشهد گفت: خوشبختانه امروز مشهدالرضا(ع)، هاب فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، "سید عبدالله ارجائی" در مراسم رونمایی از گواهینامه مشهد به عنوان نخستین شهر هوشمند کشور از اتحادیه بین‌المللی مخابرات و رونمایی از تفاهم نامه اجرای پروژه توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبرنوری اظهار کرد: باید سال‌ها پیش به صورت جدی وارد عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌شدیم. اکنون عقب‌ماندگی‌هایی داریم که باید رفع و در کنار آن نیز فرصت‌هایی ایجاد شده که به خاطر خلق آن‌ها از تمام کسانی که زحمت کشیدند تشکر کنیم.

وی افزود: به بلوغ رسیدن فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در این دوره، مورد تاکید مدیریت شهری است زیرا دوران رشد انجام شده و امروز محیط درونی شهرداری از حیث منابع انسانی مهیا است، نگرش مدیران شهرداری و مقاومت در مقابل تغییر نیز که یکی از اصلی‌ترین مسایل و مشکلات پیشروی فناوری اطلاعات در دهه پیش بود که در حال حاضر تغییر کرده است.

شهردار مشهد بیان کرد: امروز هم زیرساخت‌ها تا حد زیادی فراهم شده و هم نگرش نهادهای بیرونی به این موضوع، مثبت است لذا انتظار می‌رود دوره ششم مدیریت شهری، دوران ورود به فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات مثل الکترونیکی شدن فرآیندها و هوشمند شدن برخی از اقدامات باشد.

ارجائی خاطرنشان کرد: برخی فکر می‌کنند ابتدا فرآیندها باید الکترونیکی و سپس هوشمندسازی شود اما این دو فرآیند کاملا متفاوت است زیرا ممکن است در برخی از فرآیندهای الکترونیکی، بروکراسی پیچیده‌تر و زمان بیشتری صرف شود اما در هوشمندسازی این‌گونه نیست.

شهردار مشهد تجاری‌سازی و تغییر سبک زندگی را از مباحث مهم دانست و تصریح کرد: امروز فرآیندهایی که در فضای مجازی شکل می‌گیرد، نوع دومی از زندگی را به مردم معرفی کرده است. پیشتر زندگی تنها در فضای رئال و حقیقی بود اما اکنون چه از نظر رفتار و چه از نظر شخصیت، انسان‌ها تابع شرایط محیطی شدند. فضای مجازی این فرصت را ایجاد کرده که یک فرد در فضای حقیقی و مجازی شخصیت، زندگی و سبک زندگی خود را خود تغییر دهد. این نکته بسیار حائز اهمیت است اما ما چقدر برای این مدل زندگی آماده شدیم؟ حتی در برخی از موارد آن چیزی که در صفحاتی حتی با نام شخصی افراد وجود دارد، با آن چیزی که در فضای حقیقی میبینید 180 درجه متفاوت است. کدوم یک از این دو شهروند ما هستند؟ چقدر برای این فکر کردیم؟ چقدر آماده خدمات دادن به این افراد هستیم؟ چقدر از نظر فرهنگی می توانیم تاثیر بگذاریم؟ ضریب نفوذمان چقدر است؟

وی درباره اقتصاد دیجیتال نیز عنوان کرد: اقتصاد دیجیتال موضوع مهمی است و من معتقدم از رهگذر فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توان تمامی خدماتی که ارائه می‌دهیم را با هزینه چند برابر کمتر از رقمی که اکنون وجود دارد و با اشتغال و کیفیتی بیشتر از امروز به مردم ارائه داد، باید به کشورهای فعال در این زمینه نگاه کنید تا متوجه شوید. این امر نیازمند نیروی دانشی فعال است که خوشبختانه امروز مشهدالرضا، هاب این مسائل است و ما نیروی دانشی در این شهر، چه در درون و چه در بیرون ساختار شهری کم نداریم. به ویژه جوانانی مثل برنامه نویسان که با تمام اشتیاق به این مساله روی آورند. آنان می توانند نیازهای شما را برطرف کنند.

شهردار مشهد بیان کرد: قوانین برای بهره‌گیری از این دانش به‌روز نیست و ما در قوانین ضعف داریم. همان‌گونه که قوانین پاسداشت نیروهای دانشی به‌روز نیست و باید به نیروها حق فنی پرداخت شود. من از همین جا اعلام می کنم این قانون مصوب است و حق فنی را به نیروهای دانشی پرداخت کنید. چرا باید یک دانشی به ما بهره دهد در حالی که در بخش خصوصی چندین برابر درآمد دارد؟ قوانین امروز دست و پای ما را بسته است.

ارجائی خاطرنشان کرد: چند نفر را سراغ دارید که کارهای سازمانی را رها کردند و در خانه برای شرکت‌های خارجی کار می کنند؟ این درد امروز جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. قدر نیروهای دانشی داخلی را نمی‌دانیم و به اندازه کافی به آنان بها نمی‌دهیم. سطح فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا بعضا به وسیله نیروهای دانشی ایرانی در حال ارتقا است و ما توانایی استفاده از آنان را نداریم. اگر لازم است قوانین را در مجلس، دولت یا حتی شورای شهر اصلاح کنید. امروز سرمایه‌های اصلی را از دست می‌دهیم. بعضی از اخبار کشورهای همسایه در رابطه با جذب این عزیزان بسیار هراس انگیز است. آنان دیگر به صورت فیزیکی جذب نمی‌شوند و در منازل کار می‌کنند. نرم افزارهای شرکت‌های دیگر را توسعه می‌دهند و برای آنان خلق پول می‌کنند، زیرا فناوری اطلاعات زمان و مکان نمی‌شناسد.

وی اضافه کرد: شهرداری معتقد است اگر توانایی بهره‌وری از همین نیروی دانشی موجود را داشته باشیم، به اندازه بودجه‌ای که از شهرسازی نصیب شهرداری می‌شود، از مسیر فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز می‌تواند میسر شود. شما باید این مساله را به شهرداری ثابت کنید و بگویید حوزه فعالیت شما محدود نیست بلکه بی نهایت است. نه انتها و نه کیفیت در آن متناهی است. می توانید هرچقدر بخواهید در این حوزه فعالیت را گسترش داده و عمیق کنید. من منتظر اخبار بسیار خوب از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری هستم. شما پیشرو هستید و باید اختلافتان را با سایر سازمان‌های فعال به مراتب بیشتر کنید. شما می‌توانید، به شما اعتماد داریم و افتخار می‌کنیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

پر کردن تمامی فیلدها الزامی است!

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0