جزئیات خبر

حاشیه شهر مشهد موضوعی ملی است و حل آن‌ هم به عزم ملی نیاز دارد/ لزوم توجه ویژه تمامی بخش‌های مدیریت شهری به ساماندهی حاشیه شهر

 حاشیه شهر مشهد موضوعی ملی است و حل آن‌ هم به عزم ملی نیاز دارد/ لزوم توجه ویژه تمامی بخش‌های مدیریت شهری به ساماندهی حاشیه شهر -سید عبدالله ارجائی شیرازی

حاشیه شهر مشهد موضوعی ملی است و حل آن‌ هم به عزم ملی نیاز دارد/ لزوم توجه ویژه تمامی بخش‌های مدیریت شهری به ساماندهی حاشیه شهر

شهردار مشهد ضمن اشاره به اینکه حاشیه شهر دغدغه مقام معظم رهبری است، گفت: حاشیه شهر مشهد یک موضوع ملی است و حل آن‌ هم به عزم ملی نیاز دارد اما با این‌حال باید تمامی بخش‌های شهرداری به‌ویژه معاونت‌ها، مناطق و سازمان‌ها به ساماندهی حاشیه شهر مشهد توجه ویژه‌ای داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، "سید عبدالله ارجائی" در مراسم تکریم و معارفه تعدادی از مدیران شهری که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و معاونان شهردار برگزار شد، افزود: یکی از وعده‌هایی شورای ششم در زمان انتخابات به مردم، توجه ویژه به حاشیه شهر بود.

وی اضافه کرد: این نکته مهم در محورهایی که طبق سیاست‌های شورای شهر به‌عنوان گزینه شهرداری در ابتدای کار مطرح کردم؛ بسیار پررنگ بود.

شهردار مشهد با بیان اینکه موضوع حاشیه شهر یک موضوع بسیار پیچیده و عمیق است، اظهار کرد: شاید بیش از یک‌سوم جمعیت شهر مشهد در حاشیه شهر ساکن هستند لذا مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی دراین منطقه جای کاردارد.

ارجائی تصریح کرد: حدود 10-12 سال پیش که توفیق خدمت به زائران و مجاوران را در مشهد داشتم همواره می‌دیدم دغدغه تمامی مسئولان بلندپایه کشور از شخص مقام معظم رهبری تا مراجع، علما، روسای قوا و...حاشیه شهر مشهد است.

وی ضمن اشاره به اینکه دغدغه نسبت به حاشیه شهر دربازِه‌ای از زمان شدت پیدا می‌کرد و در بازه‌‌ای کاهش پیدا می‌کرد، خاطرنشان کرد: اما دغدغه نسبت به حاشیه شهر مشهد همیشه جزو دغدغه‌های اصلی بوده است.

شهردار مشهد ادامه داد: ایجاد و گسترش حاشیه شهرها به شهرداری‌ها ربطی نداشته است و حاشیه‌نشینی حاصل موضوعات اقتصادی، خشکسالی روستاها، میل به شهرنشینی و.. بوده است اما اکنون نیاز است تا با کمک همه دستگاه‌ها در سطح ملی و استانی به این موضوع توجه شود.

ارجائی افزود: از رئیس جمهور، رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزارای دولت که همگی اشراف کامل به حاشیه شهر مشهد دارند درخواست می‌کنیم تا به ساماندهی آن توجه ویژه داشته باشند زیرا حاشیه مشهد یک موضوع ملی است و حل آن نیز به ساماندهی ملی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه با یک دستگاه و چند دستگاه و چند نفر نمی‌شود موضوع حاشیه شهر را ساماندهی کرد، اظهار کرد: در ستاد فرهنگی حاشیه شهر که آیت‌الله علم الهدی به دستور مقام معظم رهبری تشکیل داده‌اند تلاش‌های زیادی طی این سال‌ها انجام‌شده است و معلوم نبود اگر این اقدامات انجام نمی‌شد وضعیت حاشیه شهر اکنون چگونه بود.

شهردار مشهد اضافه کرد: اما با تمامی اقدامات انجام‌شده، نقطه‌ای که در آن قرار داریم با آن‌ چیزی که موردنیاز مردم است، فاصله زیادی دارد

ارجائی تصریح کرد: مناطق دو، سه، چهار، پنج، ۶ و... دارای پهنه‌های حاشیه‌نشینی هستند و فعالیت برخی از سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری از جمله سازمان بازآفرینی شهری نیز مرتبط با موضوع حاشیه‌نشینی است.

وی ادامه داد: بر همین اساس برای هماهنگی بیشتر آقای رمضان‌پور که اشراف کاملی به موضوعات حاشیه شهر دارند را به‌عنوان مشاور شهردار در امور حاشیه شهر منصوب کرده‌ایم اما این به این معنا نیست که بخش‌های مختلف شهرداری وظایف اجرایی خود را انجام ندهند.

شهردار مشهد ضمن اشاره به اینکه ساماندهی حاشیه شهر خواسته نظام و مردم است گفت: ما خادم مردم و گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبری هستیم و جز این شانیتی نداریم لذا تمامی بخش‌های مدیریت شهری باید تلاش خود را برای ساماندهی حاشیه شهر در کنار سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها بیشتر کنند.

ارجائی در ادامه به تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد اشاره و خاطرنشان کرد: از خدمات و تلاش‌های آقای رضوی که مدیری پرکار بودند تشکر می‌کنم و اعلام می‌کنم مبنای ما تغییر ریل و رویکرد در سازمان بود و بر همین اساس فردی را برای این سمت با توجه به این شاخصه‌ها انتخاب کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه باید دو تا سه اتفاق دراین سازمان بیفتد، افزود: براین اساس رویکرد سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی باید ازاین‌پس تماماً اقتصادی شود و درآمدهای آن افزایش پیدا کند، فرآیندهای سازمان باید اصلاح‌شده و فعالیت‌های که با برخی از سازمان‌های شهرداری تداخل دارد تفکیک و مشخص شود.

شهردار مشهد تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که از آقای مشیری به‌عنوان مدیرعامل جدید سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی انتظار داریم هوشمند شدن فرآیندهای سازمان در بازارهای میوه و تره‌بار، فروشگاه‌های شهر ما، روز بازارها، شب بازارها و.. است، مردم این روزها خیلی ناراضی هستند لذا باید مدیریت هوشمند و نظارت‌ها بر قیمت ،کیفیت و.. بیشتر شود.

ارجائی ادامه داد: بحث دانش‌بنیانی یکی دیگر از موضوعاتی است که باید موردتوجه قرارداده شود، اکنون باید قبول کنیم شغل‌ها در حال تغییر تحول هستند به‌عنوان‌مثال زمانی داشتن امتیاز تاکسی‌تلفنی محلی بسیار موردتوجه بود اما امروز با ورود تاکسی‌های اینترنتی اوضاع به‌کلی فرق کرده است، ما نباید از این تغییر و تحول‌ها عقب بمانیم و باید پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: درمجموع توقع داریم تا سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی دراین شاخص‌ها روبه‌جلو حرکت کند، خوشبختانه آقای مشیری از نیروهای دانشی و جوان بدنه شهرداری بودند که چندی آستان قدس رضوی از توانمندی‌هایشان استفاده کرده و امروز شهرداری و سازمان از این ظرفیت‌ها برای دست‌یابی به اهداف مذکور استفاده خواهد کرد.

شهردار مشهد در ادامه به معارفه رئیس دفتر شهردار اشاره کرد و گفت: مسئول دفتر شهردار به‌عنوان‌مثال کننده و فردی که ارتباط مستقیم با مراجع و مردم دارد اهمیت بسیار زیادی دارد آقای جلیلیان از نیروهای جوان پرتلاش و از بدنه شهرداری هستند که امیدواریم در این حوزه موفق باشند.

ارجائی همچنین ضمن اشاره به معارفه سرپرست اداره کل منابع انسانی شهرداری مشهد افزود: آقای رحمانی در مدت مسئولیت خود تلاش‌های زیادی داشته‌اند که از این زحمات تشکر می‌کنیم اما اولویت اول آقای معلمی که از نیروهای جوان بدنه شهرداری هستند باید موضوع تغییر وضعیت ایثارگران به بهترین شکل، باعزت و قانون‌مند باشد.

وی ادامه داد: در خصوص تغییر وضعیت ایثارگران آن‌قدر پیگیری و مکاتبه کنید تا مجوزهای لازم گرفته شود و این کار به احسن وجه انجام شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

پر کردن تمامی فیلدها الزامی است!

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0